Kirkkovaltuuston tehtävänä on

- hyväksyä talousarvio
- vahvistaa tilinpäätös ja myöntää tili- ja vastuuvapauden tilivelvollisille
- päättää kirkollisveroäyrin hinnasta
- perustaa ja lakkauttaa seurakunnan virkoja
- kiinteistöasioissa päättää seurakunnan omaisuuden käytöstä, myynnistä ja rakentamisesta
- päättää hautapaikkamaksusta

Kirkkovaltuuston käsiteltäväksi tulevat asiat valmistelee kirkkoneuvosto. Kirkkovaltuuston työskentelyä ohjaa kirkkovaltuuston työjärjestys.

 

Kirkollinen lainsäädäntö, jossa muun muassa tietoa kirkkolaista ja kirkkojärjestyksestä.

Kirkon vaalijärjestystä ja kirkon säädöskokoelmaa ylläpidetään Kirkkohallituksessa.

Tohmajärven seurakunnan kirkkovaltuusto vuosina 2019-2022

 

Puheenjohtaja      
Multanen  Marja 040 547 9040  marja_multanen@hotmail.com
       
Varapuheenjohtaja      
Karjalainen Teuvo 050 301 2425 teuvo.karjalainen@pp.inet.fi
       
Jäsenet      
Haaranen Martti 050 352 4682 martti.haaranen@tohmajarvi.fi
Kauppinen Eila 040 736 9604 eila.vilamo@gmail.com
Koponen Marja-Terttu   marterkop@gmail.com
Kotro Sirkka 040 569 0641 kotrosirkka@gmail.com
Laasonen  Suvi 050 344 0094 suvi.laasonen@tohmajarvi.fi
Löppönen Pirkko 0400 946 327 pirkko.lppnen@gmail.com
Mikkonen Vilho 050 407 0805 vilhomikkonen@gmail.com
Pakarinen Helena  050 388 0011 helena.pakarinen@tohmajarvi.fi
Pakarinen Tuulikki 0400 139 059 tupakarinen@gmail.com
Pitkänen Niilo 050 357 5789 nspitkanen@gmail.com
Pihlajakangas  Merja 050 361 8387 merja.pihlajakangas@suomi24.fi
Raerinne Jussi 041 483 6261 jussi.raerinne@suomi24.fi
Sairanen  Marketta 041 453 0912 marketta.sairanen@gmail.com
       
Varajäsenet      
Salo  Markku    
Ehrukainen  Reima    
Åkerlund  Orvo